مقایسه گلکسی اس 8 با آیفون 7 پلاس

دسته بندی ها :
مقایسه گلکسی اس 8 با آیفون 7 پلاس

خانواده گلکسی اس سامسونگ همیشه در مرکز توجه کاربران و کارشناسان موبایل بوده و هست. جدیدترین عضو این خانواده گلکسی اس 8 نام دارد که با ورودش جان تازه‌ای در کالبد موبایل‌های سامسونگ دمیده است. از آن طرف آیفون هم همیشه رقیبی سرسخت برای گوشی‌های ساخت کمپانی‌های دیگر به حساب می‌آید.

هر دو گوشی خوش‌دست هستند اما گلکسی اس 8 در این زمینه بسیار جلوتر از آیفون 7 پلاس قرار دارد. به‌راحتی می‌توان با یکدست با گلکسی اس 8 کار کرد و این خوش‌دستی و راحتی استفاده را مدیون صفحه‌نمایش بدون حاشیه‌اش است. هر دو گوشی با جنس خوب بدنه حس خوبی را هنگام کار کردن منتقل می‌کنند. ازنظر رنگ‌بندی هم با گوشی‌هایی کامل روبروییم. گلکسی اس 8 با رنگ‌های زیبایی مثل رنگ ارکیده‌ای و آیفون با رنگ خاصی مثل رنگ قرمز هیچ راه اعتراضی در این زمینه باز نگذاشته‌اند.

از نظر طراحی تکراری و حاشیه‌های زیاد صفحه‌نمایش به آیفون 7 پلاس ایراداتی وارد است اما از گلکسی اس 8 هیچ ایرادی در زمینه طراحی نمی‌توان گرفت و این محصول یکی از خوش‌دست‌ترین، خوش‌ساخت‌ترین و شیک‌ترین محصولات حال حاضر بازار است.

 

سامسونگ از همان سنسور 12 مگاپیکسلی نسل قبل برای گلکسی اس 8 بهره برد. ازنظر سخت‌افزار دوربین اس 8 با نسل قبلی هیچ تفاوتی ندارد و شاهد حضور OIS و پیکسل‌های دوتایی در این دوربین هستیم؛ اما در مقابل اپل تغییرات زیادی در دوربین 7 پلاس ایجاد کرده است. در این نسل شاهد استفاده از دو دوربین به جای یک دوربین هستیم. هر دو  دوربین سنسور 12 مگاپیکسلی دارند و یکی از لنزها 28 و دیگری 56 میلی‌متری است. لنزی که 28 میلی‌متری است به OIS مجهز است. ازنظر سخت‌افزار دوربین تقریبا دو گوشی در یک رده‌اند اما کیفیت عکاس‌هایشان بسیار متفاوت است. در عکس‌های گلکسی اس 8 رنگ‌ها بسیار اشباع‌اند و جزئیات به‌خوبی هر چه تمام‌تر در آن‌ها ثبت می‌شود. رنج دینامیکی و تفکیک رنگ در عکس‌های این دوربین یکی از بهترین‌هاست. در مقابل دوربین آیفون 7 پلاس عکس‌هایی بسیار نزدیک به واقعیت ازنظر رنگی تهیه می‌کند اما ثبت جزئیاتش به‌مراتب کمتر از دوربین رقیب است. ازنظر رنج دینامیکی و تفکیک رنگ هم این دوربین بسیار خوب و در حد و اندازه رقیبش ظاهر می‌شود.

حالت HDR در گلکسی اس 8 بسیار بهتر از آیفون 7 پلاس عمل می‌کند و شاهد این هستیم، که در شرایط نوری یکسان و در عکس‌های گرفته شده با HDR روشن در هر دو گوشی، عکس‌های گلکسی اس 8 روشن‌تر و پر جزئیات‌تر هستند.

در حالت ماکرو هم این ثبت خوب جزئیات به کمک گلکسی اس 8 می‌آید و شاهد این هستیم که در این شرایط دوربین اس 8 به‌مراتب بهتر از آیفون 7 پلاس عمل می‌کند. تا چندی پیش آیفون در گرفتن عکس‌های پانوراما بی‌رقیب بود اما اکنون وضعیت فرق کرده و در این بخش شاهدیم که هر دو گوشی عکس‌های پانورامایی تقریبا یکسان ازنظر نوع و کیفیت می‌گیرند.

در نور شب عملکرد دوربین اس 8 بسیار بهتر از رقیبش است. ثبت جزئیات در این شرایط بسیار خوب است و رنگ‌ها نیز بهتر ثبت می‌شوند. برای درک بهتر وضعیت دو دوربین در شب با مقایسه عکس گرفته شده از برگ درختان می‌توان به ثبت جزئیات بیشتر و نویز کمتر تصاویر در عکس‌های گلکسی اس 8 پی برد.

دوربین دوم گلکسی اس 8 سنسور 8 مگاپیکسلی و دوربین دوم آیفون 7 پلاس سنسور 7 مگاپیکسلی دارد. هر دو دوربین به ویژگی HDR مجهزند اما ویژگی خوب و متفاوتی در دوربین دوم اس 8 دیده می‌شود؛ دوربین این گوشی از تکنولوژی فوکوس خودکار بهره می‌برد درعین‌حال که اندازه دهانه دیافراگم آن نیز f/1.7 است و در مقایسه با دیافراگم 7 پلاس با عدد f/2.2 نور بیشتری دریافت می‌کند. امکانات بهتر در دوربین دوم اس 8 کمک می‌کند تا عکس‌های گرفته شده با این دوربین به‌خصوص در نور شب بسیار بهتر از دوربین دوم رقیبش باشد.

سامسونگ از پردازنده ساخت خودش یعنی اگزینوس 8895 بهره برده است. این پردازنده 8 هسته‌ای به‌راحتی از پس تمام کارها برمی‌آید. کنار پردازنده حافظه رم 4 گیگابایتی برای مولتی تسکینگ دیده می‌شود. پردازنده 7 پلاس A10 فیوژن است. این پردازنده 4 هسته‌ای است و کنارش رم 3 گیگابایتی قرار دارد. با توجه به هماهنگی خوب سخت‌افزار و نرم‌افزار در گوشی‌های آیفون شاهدیم که آیفون 7 پلاس به‌راحتی هر کاری که به آن سپرده شود را انجام می‌دهد. در این بخش هیچ‌کدام از گوشی‌ها در اجرای بازی‌های سنگین و نرم‌افزارها کم نمی‌آورند. بنابراین هر دو گوشی را در این بخش برنده می‌دانیم.

اسپیکر گلکسی اس 8 در پایین گوشی قرار دارد. این اسپیکر تک کاناله است و خبری از اسپیکرهای استریو نیست. صدای اسپیکر بسیار بلند است اما کیفیتی که در گوشی‌های با اسپیکر دوتایی می‌بینیم در این اسپیکر دیده نمی‌شود. آیفون 7 پلاس به اسپیکر دوتایی مجهز است. یکی از اسپیکرها در پایین گوشی و اسپیکر دیگر در محل خروجی صدای مخاطب قرار دارد. صدای اصلی از اسپیکر پایینی و صداهای زیر از اسپیکری خارج می‌شود که در خروجی صدای مخاطب قرار دارد. بلندی صدای اسپیکرهای آیفون 7 پلاس به‌ گلکسی اس 8 نمی‌رسد اما کیفیت آن بسیار بهتر است. بنابراین در این مرحله با فاصله آیفون 7 پلاس را برنده اعلام می‌کنیم.

مطالب مرتبط

نظرات شما